Skočiť na hlavný obsah

1. Ako pomáha vitamín D3 pri covide?

Viac ako 140 odborných štúdií potvrdilo, že dostatočná hladina vitamínu D3 podstatne zľahčuje priebeh ochorenia na covid-19 a je účinnou prevenciou hospitalizácií a úmrtí. Ak je užívaný zavčasu pri nástupe ochorenia zľahčenie priebehu ochorenia dosahuje v priemere až 81% podľa opublikovných štúdií (niektoré ukázali aj viac, iné o čosi menej). Ideálne je preto užívať vitamín D3 preventívne, aby pri nástupe ochorenia človek mal dostatočnú hladinu vitamínu D3. Imunitný systém si potom s vírusom ľahšie poradí.

 

144 štúdií realizovalo 1283 vedcov na vyše 100 tisíc pacientoch. 91 štúdií sa zameralo na dosiahnutie dostatočnej hladiny vitamínu D3 v krvi a výsledkom bola priemerne 57% zlepšenie zdravotného stavu v porovnaní s priebehom u tých, ktorí mali nedostatočnú hladinu. 53 štúdií bolo klinickými skúškami liečby covid-19 a v nich bolo sledované zlepšenie priebehu ochorenia o 45%. Štúdie sa však líšili aj dávkovaním, načasovaním a celkovo prístupom. Všetky štúdie sú zverejnené a analyzované na webstránke c19vitaminD.com

 

Účinok vitamínu D3, ktorého v lete máme zvyčajne dostatok zo slnka, je zrejmý aj z toho, že v lete na Slovensku nikto neumiera na covid-19 bez ohľadu na zaočkovanosť, hoci aj v lete sa vírus ako delta (2021) a alfa (2020) variant šíril. Účinok vitamínu D3 sa zvyšuje v kombinácii s ďalšími vitamínami a minerálmi, tie však neboli predmetom spomínaných štúdií. Preto aj najúspešnejší protokol prevencie a liečby obsahuje aj ďalšie výživové doplnky, pričom vitamín D3 ostáva naozaj kľúčový.

144 štúdií