Skočiť na hlavný obsah

2. Aká je účinná dávka vitamínu D3?

Prepočet dávok vitamínu D3: 40IU = 1µg = 1mcg
Nepomýľte si jednotky: 1mg = 1000µg = 1000mcg

V lete máme zvyčajne dosť vitamínu D3 zo slnka, no od začiatku kovidovej či chrípkovej sezóny treba užívať denne vitamínový doplnok. Odporúča výživový doplnok užívať s jedlom obsahujúcim tuk (napr. maslo alebo smotanový jogurt). Pravidelné denné užívanie je efektívnejšie ako napr. vyššia dávka raz týždenne. Toto je odporúčanie účinnej dávky bežne dostupného vitamínu D3 pre PREVENTǏVNE užívanie.

Skutočne potrebnú dávku človek zistí podľa toho, akú má hladinu vitamínu D3, ktorá sa dá otestovať. Cieľ by podľa tejto štúdie mal byť 125nmol/L alebo 50ng/ml. Pre dospelú osobu sa odporúča užívať preventívne bezpečná dávka 4 000 IU denne. Starší jednotlivci môžu potrebovať aj o tisícku-dve viac ako 4 000 IU, no obezní aj štyrikrát toľko. Najspoľahlivejšie je preto zistiť skutočnú hladinu vitamínu D3 a po pár týždňoch istej dávky ju znova otestovať a dávku prispôsobiť tomu, ako sa hladina zvýšila.

V januári autori protokolu IMASK zverejnili tieto dve tabuľky. Jedna odporúča dávky pre zvýšenie hladiny vitamínu D3 podľa už nameranej hladiny séra D3 a druhá odporúča dávkovanie podľa váhy, teda podľa Body Mass Indexu, ak nie je hladina vitamínu D3 známa a pre dlhodobé udržanie potrebnej hladiny.

tab. 1

tab. 2

Ak je človek v lete s odhalenými končatinami v strede dňa aspoň polhodinu (rizikové skupiny potrebujú aj dvakrát viac) na slnku, jeho koža syntetizuje vitamín D3 zo slnka, pokiaľ neužíva ochranný opaľovací prostriedok, ktorý UV žiarenie blokuje. V septembri a apríli je ultrafialového žiarenia ešte menej, preto ak človek nie je na slnku, potrebuje ešte užívať vitamínové doplnky. To nevyhnutne potrebuje počas zimy, kedy ho je nemožné získať zo slnka.

Ak chcete vedieť, koľko vitamínu D3 užívať, ak ste už ochoreli na covid-19, alebo ste aj do prvých príznakov žiaden vitamín D3 neužívali, preštudujte si viac o dávkovaní a vhodnej forme vitamínu D3 v otázke: Ako užívať vitamín D3, keď som už ochorel?