Skočiť na hlavný obsah

4. Prepláca vitamín D3 a test jeho hladiny zdravotná poisťovňa?

Test hladiny vitamínu D3 prepláca poisťovňa, ak Vás objedná Váš lekár, ináč je možné si ho objednať v laboratóriách, niekde aj na testovacích miestach tzv. MOM. Stojí od 15 do 30 Eur. Je to veľmi jednoduché, objednáte sa do laboratória na presnú hodinu, bez čakania Vás pichnú do prsta, s nikým sa nestretávate a výsledok Vám príde emailom ale v SMS.

Niektoré testovacie centrá ponúkajú aj kombináciu testu hladiny vitamínu D3 s testom na protilátky proti covid-19 za zvýhodnenú cenu. Dostatočná hladina vitamínu D3 proti covid-19 by mala byť 125 nmol/L alebo 50ng/ml vitamínu D3 (25-OH) v krvi.

Test si možno zakúpiť aj z lekárne a otestovať sa doma. Takýto test stojí od 10 do 15 eur, ale je veľmi nepresný. Stanovuje len rozmedzie, interval, v ktorom sa Vaša hladina D3 nachádza. Stanovený interval testu je tiež nie celkom vypovedajúci o dostatočnej ochrane hladiny pre covid-19. Hladiny na internete alebo aj v tomto teste sú totiž mnohokrát uvádzané alebo stanovené len pre dostatok vitamínu D3 pre vstrebávanie vápnika do kostí a nie na ochranu pred respiračnými ochoreniami, vrátane covid-19.

Zdravotné poisťovne do roku 2020 preplácali vitamín D3 v kvapkách pod značkou Vigantol. Ten však už nie je na predpis. Na predpis je už len AlfaD3 (alfakalcidol), ktorý je účinnejšou formou vitamínu D a predpisujú ho lekári bežne pri osteoporóze. Je ho možné užívať aj pri covide alebo preventívne, len dávkovanie je iné. Ohľadom dávkovania sa treba poradiť s lekárom, ktorý ho predpisuje, a cieliť dávkovanie na dosiahnutie potrebnej dostatočnej hladiny 125 nmol/L (t.j. 50ng/ml) vitamínu D3 v krvi.

 

peniaze