6. Môžem sa z vitamínu D3 predávkovať?
Ani lieky nezaberajú pri slabej dávke a hneď. Predávkovanie je veľmi nepravdepodobné. Podľa Európskej agentúry pre bezpečnosť jedla ani 10 000 IU vitamínu D3 denne neškodí, iné zdroje však poukazujú, že ani oveľa vyššie dávky nespôsobujú žiadne problémy.
Toxicita nastupuje podľa americkej Mayoclinic pri dávke 60 000 IU vitamínu D3, ak ju denne užívate niekoľko mesiacov a môže sa začať prejavovať únavou, slabosťou svalou, pocitom na zvracanie, závraťami, tachyarytmiou, zápchou, dehydráciou alebo chudnutím.
Podľa tejto odbornej správy, v citovanej štúdií sa sledoval príjem dávok 10 000 IU denne a jedna osoba užívala omylom až 1 000 000 IU denne. Až po 6 mesiacoch takéhoto predávkovavávania sa u nej objavili prvé nežiaduce účinky.
Pri obrovských dávkach môže pri nízkej konzumácii vápnika dôjsť k tzv. hyperkalcémii, čo znamená, že sa vápnik môže začať vyplavovať z kostí. Jedným z prejavov môžu byť aj obličkové kamene, ktoré sú rizikom pri užívaní veľkých dávok rýchloabsorbčného alfakalcidolu u ľudí s poruchami obličiek. Preto treba dbať na nízky príjem kofeínu z kávy, čaju alebo horkej čokolády, ktorý blokuje absorpciu vápnika.
Rizikom môže byť aj vysoký príjem vápnika a užívanie vitamínu D3, ak neužívate vitamín K2 alebo ho prijímate z mäkkých syrov. K2 vitamín (spolu s D3) zabezpečí, že sa vápnik usádza v kostiach a zuboch a nie v cievach, ktoré potom môžu kornatieť.
Ani hladina vitamínu D3 do 250 nmol/l vitamínu v krvi nepredstavuje nebezpečenstvo. Pre úspešné prekonanie covid-19 je potrebné mať hladinu aspoň 125 nmol/l alebo 50ng/ml.