8. Kde kúpim najlacnejší vitamín D3?
Vitamín D3 dokáže telo polroka získavať zo slnečného žiarenia zdarma. Zvyšok roka ho treba užívať v doplnkoch - tie sú predražené v lekárňach, no lacné v online obchodoch.
Aj pri online nákupe treba zohľadňovať značku, resp. kto je výrobca, či predajca. Online obchody overujú aj obsah výživových doplnkov, lebo chcú byť dôveryhodní a spoľahliví pri predaji svojich tovarov. Cenu online nakúpeného vitamínu môže zvýšiť prepravné, ktoré je zvyčajne zdarma pri istej sume nákupu. Aj pri nákupe vitamínov je však potrebné čítať zloženie, vyhnúť sa napr. GMO plodinám, z ktorých sa vyrába olej pridávaný do kapsulí vitamínu D3. Čím kvalitnejší olej bez omega 6, tým samozrejme vyššia kvalita výživového doplnku. Ale aj vitamín D3 predávaný ako biela tabletka teda bez tuku, je dostatočne kvalitný, len netreba zabudnúť ho konzumovať s jedlom, ktoré obsahuje nejaký tuk, nakoľko ide o vitamín rozpustný v tuku.
Účinnejší sa zdá byť vitamín D3 v oleji, ktorý sa podáva v kvapkách alebo cez pumpičku, lebo sa vstrebáva hneď na slizniciach a tak lepšie chráni pri respiračných ochoreniach. Takýto je aj vhodné podávať malým deťom a bábätkám. Keďže bábätká nepotrebujú takú veľkú dávku, je pre ne vhodné namiesto suplementácie syntetickým vigantolom podávať im olej z treščej pečene, ktorý okrem vitamínu D3 obsahuje aj omega 3 mastné kyseliny, ktoré sú veľmi prospešné, špeciálne pre zdravie mozgu, ale aj pre vstup minerálov a vitamínov do bunky.
Ďalším zdrojom vitamínu D3 sú aj sardinky, pečeň či vajíčka. Pre potrebnú dávku vitamínu D3 počas zimy, by človek musel jesť príliš veľa týchto potravín denne, čo by mu mohlo spôsobovať iné ťažkosti. Síce 100g treščej pečene Vám zabezpečí cca 4 000 IU vitamínu D3, ale pri dennodennom príjme sa časom môžete predávkovať vitamínom A, z čoho hrozí oslepnutie. Každopadne nejde o lacnejšie riešenie.