Skočiť na hlavný obsah

Mýtus 1

Denne som von na slnku, športujem, načo mi ešte vitamín D3?

Zo slnka je možné získať vitamín D3 v našich zemepisných šírkach len v období od konca marca do konca septembra, keď je dostatok ultrafialového žiarenia dopadajúceho na Zem. Najviac ho je v lete aj niekoľko hodín, keď je slnko najvyššie. V apríli a septembri je možné ho získať len v čase okolo poludnia za predpokladu, že má človek odhalenú kožu, je vonku v tričku a šortkách.

Zvyčajne stačí asi polhodinový pobyt denne na slnku bez UV ochrany opaľovacích krémov. Ľudia tmavšej plete a vyššieho veku potrebujú na slnku pobudnúť dvakrát dlhšie, aby ich telo syntetizovalo dostatok vitamínu D3 v koži. Samozrejme sa treba vyhnúť spáleniu pokožky pri najhorúcejšom slnku a tým aj rakovine kože.

Po zvyšok roka je však nemožné získať vitamín D3 vonku. Športovanie nijako tomu nepomôže. Šport pomáha udržiavať dobrú telesnú váhu, čo už človeka vylučuje z kategórie rizikových pre rôzne choroby, napr. aj covid-19. Obezita je faktor číslo jedna pre ťažší priebeh covid-19. Ale aj v takom prípade možno ochorenie prekonať aj doma, ak má telo dostatok vitamínu D3 a ďalších potrebných vitamínov a minerálov.

Šport je dôležitý pre lepší účinok vitamínu C, pre funkciu srdca, pre čistú hlavu - ako sa hovorí. Duševná pohoda a endorfíny, ktoré sa pri športe vylučujú, sú dôležitou súčasťou zdravia. Nenahradia však vitamín D3, ktorý je potrebný pre mnoho metabolických procesov v tele a najmä v oblasti imunitného systému. Čítajte viac na našom webe, aká je správna dávka pre Vás, z akých zdrojov a v akej forme ho užívať v prevencii ale aj v liečbe.

slnko