Skočiť na hlavný obsah

Mýtus 2

Zdravo sa stravujem, užívam multivitamíny, načo ešte vitamín D3?

Zdravá strava je dôležitá pre udržanie správnej telesnej váhy, no nemusí stačiť. Rôzni ľudia majú rôzne predstavy o tom, čo je zdravé. Dôležité je telu dodať, čo potrebuje, aby neochorelo a keď ochorie, tak doplniť, čo chýba, aby sa mohlo uzdraviť. Telo ma samouzdravovaciu schopnosť. Táto schopnosť závisí do veľkej miery aj od vitamínu D3, ktorý telo v lete získava zo slnka - bez neho by sme neprežili.

V zime sú dve možnosti ako získať dostatok vitamínu D3 - užívaním výživového doplnku a doplňaním zo stravy, alebo kombináciou oboch. Pre dostatočnú dávku by človek musel denne zjesť 100g treščej pečene (3000-5000 IU/100g). Ďalšie zdroje, kde je však vitamínu D3 dosť málo, sú vajíčka (~60 IU/ks), sardinky (400-600 IU/100g), divoký losos (320-2200 IU/100g), slanina (38 IU/100g) atď.

Prepočet dávok vitamínu D3:  40 IU = 1 µg

A keď sa nestravujete veľmi zdravo, potrebujete o to viac užívať výživové doplnky. Prepáčte za prirovnanie, ale veď aj chovatelia hydiny či iných hospodárskych zvierat vedia, že ich strava nie je dosť zdravá a tak sú do krmiva bežne pridávané vitamíny, minerály a stopové prvky pre zdravý chov.

Pri multivitamínoch treba poznať zloženie prípravku, ktorý užívate. Takmer všetky multivitamínové doplnky, predávané v SR, majú veľmi nízku dávku vitamínu D3 (pri niektore len 200IU, vratane tych s nazov "Extra Strong"). Viac o užívaní vitamínových doplnkov, ich dávkovaní, formách a absorpcii, čítajte ďalej na webe.

treščia pečeň